Baschet, Sibiu: Turneu de pregatire pentru Eurobasket 2015 (live Digi Sport)

Detalii
Comentarii
Galerie foto
Harta

Federatia Romana de Baschet anunta ca reprezentativa nationala de seniori a Romaniei participa, in acest weekend, la un turneu international amical, alaturi de Tunisia, Olanda si Elvetia, in cadrul pregatirilor pentru campania de calificare la Eurobasket 2015. Turneul va avea loc in perioada 25-27 iulie 2014, la Sala Sporturilor „Transilvania” Sibiu, iar programul meciurilor este urmatorul:

Vineri, 25 iulie

Tunisia – Olanda (ora 17:45)

Romania – Elvetia (ora 20:00, in direct pe Digi Sport 1)

Sambata, 26 iulie

Elvetia – Olanda (ora 17:45)

Romania – Tunisia (ora 20:00, in direct pe Digi Sport 1)

Duminica, 27 iulie

Tunisia – Elvetia (ora 17:45)

Olanda – Romania (ora 20:00, in direct pe Digi Sport 1)

„Suntem in pregatiri intense pentru campania de calificare pentru Eurobasket 2015. Dupa o perioada foarte dificila din punct de vedere fizic, asteptam acum urmatoarele meciuri de pregatire, foarte importante pentru noi, pentru a vedea ce functioneaza si ce nu, cat si pentru a intelege care sunt jucatorii care vor alcatui nucleul principal in aceasta campanie. De joi ni se va alatura si Vlad Moldoveanu, asa ca vom ataca turneul de la Sibiu cu formatia completa. Ne dorim calificarea foarte mult, si sper ca jocul nostru sa ne dea sperante ca o putem realiza”, a declarat Marcel Tenter – antrenor principal.

Sportivii care alcatuiesc lotul Romaniei

1. Torok Rolland (BC Kormend – Ungaria) / 2. Mandache Andrei (Gaz Metan Medias) / 3. Silvasan Mihai (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca) / 4. Baciu Catalin (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca) / 5. Tibirna Bogdan (CSM Oradea) / 6. Szijarto Levente (CSU Asesoft Ploiesti) / 7. Capusan Andrei (SCM U Craiova) / 8. Nicoara Titus (CSM Oradea) / 9. Gutoaia Adrian (CSU Asesoft Ploiesti) / 10. Jucan Teodor (BC Mures Tg. Mures) / 11. Tudor Adrian (CSA Steaua CSM Eximbank) / 12. Andrei Dragos (BC Timisoara) / 13. Popa Calota Octavian (CSU Atlassib Sibiu) / 14. Mihai Paul (CSA Steaua CSM Eximbank) / 15. Vlad Corpodean (BCM U Pitesti) / 16. Vlad Moldoveanu (PGE Turow Zgorzelec – Polonia)

Staff-ul tehnic al echipei nationale a Romaniei

Marcel Tenter – antrenor principal / Claudiu Fometescu – antrenor secund / Milorad Perovic – antrenor secund / Adrian Resteman – kinetoterapeut / Mircea Lazar – maseur / Toma Marius – team-manager

Conform datelor oficiale de la tragerea la sorti efectuata de FIBA-Europe, in lupta pentru calificarea la turneul final european de anul viitor, tricolorii au fost distribuiti in Grupa F, unde vor da piept cu puternicele reprezentative ale Letoniei, Suediei si Slovaciei.

Etapele urmatoare din programul tricolorilor

28.07 – 01.08 – Sibiu – cantonament de pregatire

01.08 – 04.08 – turneu international amical in Samokov – Romania va evolua impotriva Bulgariei si Danemarcei

04.08 – 08.08 – Bucuresti – cantonament de pregatire

10.08 – Slovacia - Romania (la Pezinok, in Grupa F de calificare la Eurobasket 2015)

13.08 – Romania – Suedia (la Sibiu, in Grupa F)

17.08 – Letonia – Romania (la Riga, in Grupa F)

20.08 – Romania – Slovacia (la Sibiu, in Grupa F)

24.08 – Suedia – Romania (la Boras, in Grupa F)

27.08 – Romania – Letonia (la Sibiu, in Grupa F)

Conform sistemului competitional, la finalul acestor meciuri se califica la Eurobasket 2015 echipele clasate pe primul loc in fiecare dintre cele sapte grupe de calificare, precum si cele mai bune sase echipe clasate pe locurile 2 din grupele respective. (comunicat si galerie foto: FR Baschet)