Fotbal : FC Brasov, punct important la Ploiesti

Detalii
Comentarii

Adrian Szabo s-a tinut de cuvant, dupa ce a spus ca echipa pe care o pregateste vrea sa devina ceea ce a fost in sezonul trecut! La Ploiesti, in meciulcu Petrolul, FC Brasov s-a dovedit a fi, din nou, o echipa artagoasa, care se apara organizat si contraataca periculos. Petrolul a fost tinută in sah de FC Brasov, intr-un meci, in care ambele formatii s-au intrecut în ratari si doar barele au facut ca tabela de scor sa ramana imaculata. Si daca in trecutul campionat, in meciul dintre cele doua echipe, de la Ploiesti, s-au marcat…10 goluri, de data aceasta, scorul a fost alb : 0-0. ,,Stegarii” au luat astfel ,,Gurita” de oxigen, inaintea gazdelor, care sperau sa faca asta, in perspectiva  jocului cu Vitesse.  Petrolul a avut o ocatie monumentala in prima repriza, cand Cristi Ionescu a scos mingea de pe linia portii, salvand incredibil un gol ca si facut. In repriza a doua, ,,stegarii” au avut o bara, prin  Mateiu, insa gazdele pot acuza nesansa, pentru ca au trimis mingea de trei ori in bara!

FC Brasov: Marinescu - Straut, Oltean, Machado, Ionescu (Paun) - D. Santos - Vagner, Mateiu, B. Madeira, Tatar (Serginho ) - Fonseca (Danquah).  Antrenor: Adrian Szabo

FC Brasov are acum 2 puncte si va juca etapa viitoare,pe teren propriu, cu FC Botosani (vineri, 9 august).