Inot, Sfantu Gheorghe: Tompa Gyorgy Kadosa (ACS Ciprian) - campion al Romaniei

Detalii
Comentarii

In perioada 25-29 martie 2015, la Bazinul Olimpic din Bacau, s-a desfasurat Campionatul National de Seniori, Tineret si Juniori. Participarea Asociatiei Club Sportiv Ciprian Sfantu Gheorghe a culminat prin cucerirea medaliei de aur prin sportivul Tompa Gyorgy Kadosa (2000) la juniori (15-16 ani) in proba 50 de metri bras. Proba in care tanarul covasnean s-a impus in finala cu timpul de 32”17, dar si in calificari cu timpul 32”20. In proba 100 de metri bras, acelasi sportiv a ocupat locul 3, cu timpul final 1’12”05 (in calificari: 1’12”08).

Un loc 4 care da sperante

Antrenorul Ciprian Grosu, de la ACS Ciprian, declara: „Kadosa a concurat excelent, obtinand cei mai buni timpi personali si in consecinta a cucerit o medalie de aur si alta de bronz. De remarcat este si clasarea lui pe locul 4 la tineret (17-18 ani), la doar 4 sutimi fata de locul 3, in proba 50 de metri bras. Multumim Consiliului Local Sfantu Gheorghe si parintilor pentru sprijinul acordat”. (foto: acs ciprian sf. gheorghe)