Maratonul de la Bucuresti: atletii din Africa au pus monopol pe podium

Detalii
Comentarii

Atletul Chelokoi Bushendich, din Kenya, si sportiva Neri Worku, din Etiopia, au castigat, duminica, 6 octombrie 2013, cea de-a 6-a editie a Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon. Bushendich, care a terminat cursa in 2 ore, 14 minute si 5 secunde, a fost urmat de etiopianul Mengesha Demekesi de kenyanul Kiptoo Kipkemoi. In proba feminina, Neri Worku a fost cronometrata cu timpul de 2 ore, 37 de minute si 28 de secunde. Ea a fost urmata, in ordine, de alte doua alergatoare din Etiopia, Geletu si Woldemeskel Wolde.

Peste 8.000 de alergatori la Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon

Proba masculina de semimaraton l-a avut drept invingator pe Andrei Stefana, cu timpul de o ora, 7 minute si 24 de secunde. Mircea Moldovan si Alexandru Staicu, de asemenea din Romania, l-au insotit pe podium pe Stefana, de pe locurile 2, respectiv 3. In proba feminina de semimaraton s-a impus Paula Todoran, cu timpul de o ora, 16 minute si 44 de secunde. Apoi, linia de sosire a fost trecuta de Elena Moaga (locul 2) si Alexandra Frumuz (locul 3). La Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon au concurat, in toate probele, peste 6.000 de adulti si 2.000 de copii.