Natatie copii, Sfantu Gheorge: Castigatorii concursului Eu Inot

Detalii
Comentarii
Galerie foto

Sambata, 10 mai 2014, Bazinul Municipal din Sfantu Gheorghe a fost gazda primei editii a competitiei de natatie Eu Inot, concurs organizat de catre Clubul Sportiv Ciprian (CSG) din localitate pentru copiii cu varste cuprinse intre 5 si 8 ani.

Evenimentul s-a bucurat de o deschidere inedita, in care spectacolul de inot sincron oferit de echipa clubului Luna Brasov s-a impletit cu muzica interpretata de Monica Raica, violonista Liceului de Arte din Sfantu Gheorghe, dar si de prezenta unui sportiv de talie mondiala: Dragos Coman, medaliat cu broz la campionatul mondial de inot de la Barcelona, din 2003.

„Fiind o adevarata elita a sportului romanesc, ne-a onorat alaturandu-ni-se intr-o zi importanta pentru clubul nostru, dar mai ales pentru micutii concurenti, pe care i-a incurajat, motivat si le-a servit drept model in activitatea noastra.”, a spus Ciprian Grosu, presedintele clubului organizator.

La startul probelor de 25 si 50 de metri s-au aflat aproximativ 100 de sportivi, din Constanta, Brasov, Targu Mures, Campina, Odorheiu Secuiesc, Suceava, Iasi, Miercurea Ciuc si Sfantu Gheorghe, dintre care, pe podiumurile concursului, pentru fiecare categorie de varsta, au urcat:

25 m spate feminin

2009: Milos Stefania-Maia (CS Ciprian Sf. Gheorghe), De Villa Vivien (H2O Tg. Mures), Surubariu Stefania (Contratimp Campina)

2008: Muresan Helena (Luna Brasov), Boer Henrietta (H2O Tg. Mures), Mistireanu Maria (ACS Junior Swim Iasi)

2007: Nicusan Medeea (H2O Tg. Mures), Cozma Roberta-Alexandra (CS Ciprian Sf. Gheorghe), Paraschiv Eva (Atena Sport Club Constanta)

50 m spate feminin

2006: Badea Ioana (Atena Sport Club Constanta), Todoran Marina (CS Ciprian Sf. Gheorghe), Dragomir Ioana (Contratimp Campina)

25 m spate masculin

2009: Borca Cezar (Contratimp Campina), Radu Serban (TG. Mures), Bisiceanu Alexandru (Atena Sport Club Constanta)

2008: Andrian Andrei (Universitatea Stefan cel Mare Suceava), Anton Alexandru (Univ. Stefan cel Mare Suceava), Alfonzeti Victor(Atena Sport Club Constanta)

2007: Badea Rares (Atena Sport Club Constanta), Kovacs Csanad (H2O Tg. Mures), Pasare Mathias (Contratimp Campina)

50 m spate masculin

2006: Radu Matei (H2O Tg. Mures), Rachieru Stefan (Contratimp Campina), Antimiu Iulian (Contratimp Campina)

25 m liber feminin

2008: Muresan Helena (Luna Brasov), Boer Henrietta (H2O Tg. Mures), Mistireanu Maria (ACS Junior Swim Iasi).

2007: Nicusan Alia (H2O Tg. Mures), Nicusan Medeea (H2O Tg. Mures), Paraschiv Eva (Atena Sport Club Constanta)

50 m liber feminin

2006: Badea Ioana (Atena Sport Club Constanta), Dragomir Ioana (Contratimp Campina), Chiorean P. Noemi (H2O Tg. Mures)

25 m liber masculin

2008: Anton Alexandru (Univ. Stefan cel Mare Suceava), Alfonzeti Victor (Atena Sport Club Constanta), Andrian Andrei (Univ. Stefan cel Mare Suceava)

2007: Gagyi Botond (H2O Tg. Mures), Badea Rares (Atena Sport Club Constanta), Onisoru Darius (ACS Junior Swim Iasi)

50 m liber masculin

2006: Radu Matei (H2O Tg. Mures), Rachieru Stefan (Contratimp Campina), Antimiu Iulian (Contratimp Campina)

Premiul special TYR pentru cea mai buna tehnica la categoria fete: Milos Stefania-Maia (CS Ciprian Sfantu Gheorghe)

Premiul special TYR pentru cea mai buna tehnica la categoria baieti: Borca Cezar (Contratimp Campina) 

(galerie foto si informatii oferite de CSG)